02 marca

"Mity greckie. Nasiona granatu" Nathaniel Hawthorne - audiobook - recenzjaZbiór mitów greckich autorstwa Nathaniela Hawthorne'a to opowieści przeznaczone dla młodego czytelnika. Hawthorne stworzył je z myślą o swoim synku, Julianie, a więc napisane zostały prostym, zrozumiałym i bardzo plastycznym językiem, a jednocześnie wcale nie są skrócone ani pozbawione trudniejszych tematów. 

Wydawnictwo BUKA na kanwie tych właśnie historii postanowiło wydać serię audiobooków dla młodych pasjonatów mitologii. Połączenie książki w wersji papierowej, płyt z fantastyczną interpretacją Krzysztofa Tyńca oraz muzyką Macieja Rychłego i Mateusza Rychłego, a także tajemniczych ilustracji Józefa Wilkonia to rewelacyjny sposób na poznanie opowieści, którymi żyli starożytni Grecy i Rzymianie.

"Nasiona granatu" to mit o rzymskich boginiach, Ceres i Prozerpinie, utożsamianych z greckimi Demeter i Korą. Kiedy Ceres, zajęta doglądaniem zasiewów, spuściła z oka córkę, wykorzystał to Pluton, rzymski bóg świata podziemnego, i porwał dziewczynkę do swojego królestwa. Uwięził ją i namawiał, by została z nim na zawsze. Zrozpaczona dziewczynka prosiła Plutona, aby odwiózł ją do matki. Z kolei Ceres, kiedy zorientowała się, iż jej córka zniknęła, rozpoczęła pełne cierpienia i lęku o dziecko poszukiwania. 
Podczas tropienia śladów córki Ceres spotyka różne postacie z mitologicznego świata, a więc słuchacze poznają również Hekate, Febusa, a także królową Metanejrę i jej maleńkiego synka Demofoonta. Bogini Ceres sprawiła, że ziemia usychała wraz z nią z rozpaczy i tak miało pozostać, dopóki nie odnajdzie się Prozerpina.

Muzyka idealnie koresponduje z emocjami zawartymi w tekście. Interpretacja Krzysztofa Tyńca sprawia, że opowieści słucha się z zainteresowaniem i dużą przyjemnością. Można równocześnie śledzić tekst w książce. Ponieważ Nathaniel Hawthorne nawiązuje dialog z czytelnikiem, a w tym wypadku (za pośrednictwem Krzysztofa Tyńca) ze słuchaczem, ma się wrażenie aktywnego uczestniczenia w tej dramatycznej historii. Taki sposób poznawania mitologii z pewnością spodoba się młodszym czytelnikom, a losy Ceres i Prozerpiny zostaną na długo w ich pamięci.
Polecam ten sposób poznawania mitów.
Zojka

Czyta: Krzysztof Tyniec
Muzyka: Maciej Rychły, Mateusz Rychły
Ilustracje: Józef Wilkoń
Przekład: Krystyna Tarnowska, Andrzej Konarek
Seria: Mity greckie
Projekt graficzny: Grażka Lange
Czas: 97 minut
Wiek: +8


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Za półką z książkami... , Blogger