02 maja

Kto zabrał mój ser? Opowieść dla młodzieży Spencer Johnson - recenzja


Książka pt. "Kto zabrał mój ser?" autorstwa Spencera Johnsona, którą można zakupić na stronie Księgarni Internetowej taniaksiazka.pl, przyciąga wzrok nie tylko intrygującym tytułem, ale także wesołą, żółtą okładką. Od razu rzuca się także w oczy dodatek do tytułu, który informuje czytelnika, że jest to opowieść dla młodzieży. 

Poradnik składa się z dwóch części. W pierwszej poznajemy grupę nastolatków, którzy muszą odnaleźć się we współczesnym świecie. Jeden z nich postanawia podzielić się z kolegami pewną historią i zaczyna ją opowiadać. Czterej bohaterowie metaforycznej opowiastki codziennie przemierzają labirynt, aby dotrzeć do Magazynu Sera. Każdy z nich ma trochę inne podejście do życia i spotykających go sytuacji. Autor prostym językiem opowiada czytelnikowi o tym, jak reagują oni na różne wydarzenia, a przede wszystkim dowiadujemy się, co każdy z nich zrobił, kiedy okazało się, że w znajomym magazynie nagle skończył się Ser. 

A co może być tym opisywanym w powiastce Serem? Może nim być absolutnie wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy. Przede wszystkim jednak autor próbuje przekazać czytelnikowi istotną prawdę o życiu, o tym, że wszystko się zmienia i te zmiany są nieuchronne, choćbyśmy nie wiem jak starali się zachować aktualny stan rzeczy. I trzeba się na te zmiany przygotować, aby móc żyć dalej. Nasi bohaterowie, dwie myszki i dwa ludziki, służą za przykład różnych reakcji. Jeden się boi, drugi nie potrafi pójść do przodu, ale są też ci, którzy decydują się zmienić dotychczasowe życie i poszukać nowego Magazynu Sera. 

Książkę zamyka drugie wejście bohaterów realistycznych, nastoletnich przyjaciół, którzy analizują to, co usłyszeli w opowiastce. Ich rozmowa świetnie nadaje się do przeprowadzenia zajęć socjoterapeutycznych z młodzieżą, podczas których uczestnicy mogliby zastanowić się nad własnymi lękami czy nauczyć się akceptowania zmian.

W Księgarni Internetowej taniaksiazka.pl znajdziecie nie tylko tę książkę i jej wersję dla starszych czytelników, ale także sporo ciekawych propozycji dla najmłodszych czytelników. Szukajcie ich w zakładce Książki dla dzieci.  

Zojka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Za półką z książkami... , Blogger