16 lutego

"Ostatnie przedstawienie panny Esterki" A. Jaromir, G. Cichowska - recenzja

Tytuł: "Ostatnie przedstawienie panny Esterki"
Autorzy: Adam Jaromir - tekst, Gabriela Cichowska - ilustracje
Liczba stron: 126
Wydawnictwo: Media Rodzina



Książka pt. "Ostatnie przedstawienie panny Esterki" nie należy do łatwych. Opowiada o domu dziecka w gettcie, o głodzie, o dobrodusznej pannie Esterce oraz o okropnościach z czasów II wojny światowej.
Zostały w niej wykorzystane cytaty z dzieł Janusza Korczaka.
Czytając tę książkę mamy wrażenie, że jesteśmy ciągle wyrywani z wątku, ale mimo to nadal tkwimy w obrębie wydarzeń. Książka, jak już pisałam, nie należy do łatwych, ale mimo to jest napisana dość... lekko. To straszny kontrast, biorąc pod uwagę to, o czym opowiada. To świadczy o jej wyjątkowości. 
Wspólne dzieło Adama Jaromira i Gabrieli Cichowskiej jest książką graficzną. Samego tekstu jest dosyć mało, ale porusza do głębi. Ilustracje zaś są wręcz wspaniałe. Patrząc na nie można doszukać się bardzo znaczących szczegółów. Przede wszystkim jednak wzbudzają zachwyt. To jedna z tych książek, do której ilustracje są zdecydowanie potrzebne, a nie przeszkadzają.
Często powtarzającym się motywem są kartki z kalendarzy. Historia ta uświadamia nam cierpienie dzieci getta, które zostały pozbawione rodziców oraz mówi o trudnej do opisania dobroczynności ich opiekunów. Łamie ona serce, a sam koniec jest przerażająco smutny, ale cóż... to książka o prawdziwym życiu, oparta na faktach.
Pragnę ją polecić pasjonatom książek opowiadających o II wojnie światowej oraz fanom książek graficznych. Jednak prawda jest taka, że moim zdaniem każdy może, albo nawet powinien, ją przeczytać. Można się z niej wiele nauczyć oraz docenić to, co ma się teraz.

Julianna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Za półką z książkami... , Blogger