09 lipca

Smerf, który stracił przyjaciela - recenzja

Kolejny tom serii "Smerfy i świat emocji" bierze na tapet bardzo trudny temat - śmierć. Nie jest łatwo rozmawiać o odchodzeniu kogoś bliskiego, a dzieci często pytają i chcą usłyszeć prawdziwe odpowiedzi, chociaż w tym przypadku są to naprawdę smutne emocje.

Smerf wędkarz uwielbia łowić ryby. Robi to jednak wyłącznie rekreacyjnie, a w czasie, kiedy wędka moczy się w wodzie, on smacznie drzemie. Pewnego dnia poznaje motylka, z którym szybko się zaprzyjaźnia. Spędzają razem każdą wolną chwilę i świetnie się bawią, jednak nadchodzi dzień, kiedy motylek nie zjawia się w domku Wędkarza. Smerfy przeszukują las, aż w końcu natrafiają na ślad motylka. Niestety okazuje się, że przyjaciel Wędkarza nie żyje. Jest to bardzo smutna wieść dla wszystkich smerfów. Papa Smerf tłumaczy, że motylki żyją bardzo krótko, ale to nie pociesza Wędkarza. Cała zimę smerf tęskni za swoim małym przyjacielem. Dopiero wiosna i rozkwitające kwiaty sprawiają, że do serca Wędkarza powracają pozytywne emocje.

To wyjątkowo trudna książeczka, ponieważ poruszany w niej temat wymaga delikatności i empatii. Porady zawarte w drugiej części pomagają zrozumieć dziecku pojęcie śmierci i przybliżają emocje, jakie się odczuwa, kiedy odchodzi ktoś nam bliski.

Zojka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Za półką z książkami... , Blogger