17 czerwca

"Tajemnice mojej mamy" Janina Zającówna - recenzja

Tytuł: "Tajemnice mojej mamy"
Autor: Janina Zającówna
Liczba stron: 280
Wydawnictwo: Siedmioróg
seria: Ważne sprawy dziewcząt i chłopców


Seria Ważne sprawy dziewcząt i chłopców kiedyś już wpadła mi w oko. Zawiera ona całe mnóstwo książek dla młodzieży, w których bohaterowie muszą radzić sobie z różnymi problemami i codziennym życiem. Przeczytałam krótką informację na okładce i pomyślałam, że chętnie przeczytam tę historię. 
Główną bohaterkę książki jest jedenastoletnia Magda. Dziewczynka jest rezolutna, mądra i zaradna. Musi taka być, bo życie jej nie rozpieszcza. Jej rodzina nie jest typowa. Matka Magdy zupełnie nie interesuje się losem córki, mężem, ani domem. Najważniejsza dla niej jest ona sama i jej sprawy. Magda marzy o kochającej mamie, która przytuli ją, doradzi i pocieszy, ale niestety to tylko marzenia. Dziewczynka musi szybko dojrzeć i zmierzyć się z tym, że matka opuściła ją i ojca. Dla dziewczynki kobieta po prostu umarła. Tak jest łatwiej pogodzić się z poczuciem odrzucenia.
Ciekawa jest ta zamiana postaw. Zazwyczaj to matka ratuje rodzinę i opiekuje się dzieckiem, domem, a ojciec jest nieodpowiedzialnym samolubem. Tutaj mamy odwrotną sytuację. Matka jest lekkomyślna i pozbawiona instynktu macierzyńskiego, a ojciec nad życie kocha córkę i troszczy się o nią najlepiej, jak potrafi. W tym wszystkim zaś obserwujemy Magdę, która wkracza w wiek dojrzewania w wyjątkowo trudnej sytuacji rodzinnej i jakoś musi sobie z tym radzić. Czy ma znaczenie to, że dziewczynka nie ma przyjaciółki ani nawet koleżanek? Kto polubił dziewczynkę mimo tego, że jest "jakaś inna"? Kim jest Bysiek? Czy matka dziewczynki zmądrzeje i wróci do rodziny? 
Minusem książki jest dość mała czcionka. Przez to trochę trudno się ją czyta i w rzeczywistości książka jest znacznie dłuższa, niż się wydaje.   

Olga


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Za półką z książkami... , Blogger