15 stycznia

"Leksykon twórców literatury polskiej i ich dzieł", "Twórcy literatury polskiej i ich dzieła" - recenzjaTytuł: Leksykon twórców literatury polskiej i ich dziełTwórcy literatury polskiej i ich dzieła
Autor: Grażyna Łoś
Liczba stron: 352 każda
Wydawnictwo: IBIS

Każdy z nas od czasu do czasu korzysta z różnego rodzaju słowników i leksykonów. Poszukujemy określonych haseł, sprawdzany nasze wiadomości, uzupełniamy wiedzę. W tych czynnościach pomogą nam z pewnością dwie pozycje, wydane przez Wydawnictwo IBIS: "Leksykon twórców literatury polskiej i ich dzieł" oraz Vademecum Humanisty pt. "Twórcy literatury polskiej i ich dzieła". Opis z okładki sugeruje, że przydadzą się one szczególnie gimnazjalistom i uczniom szkół ponadgimnazjalnych. 
Obie książki wydane są w twardej oprawie i nie są klejone, lecz porządnie zszyte. To z pewnością przedłuży im żywot. Treść podzielona jest na epoki literackie, co ułatwia wyszukiwanie potrzebnych informacji oraz wprowadza ład i porządek. Jedno, co mi przeszkadza, to dość mała czcionka, ale przy większej leksykony byłyby zapewne znacznie grubsze, a co za tym idzie - mniej poręczne. W Vademecum Humanisty spodobało mi się to, że obok życiorysów twórców od razu mamy analizy ich dzieł. Opisy są czytelne, a język prosty i zrozumiały.
Jak możemy przeczytać na okładkach obu pozycji: "Książka ta powinna znaleźć się w biblioteczce każdego miłośnika literatury polskiej." i ja się z tym zgadzam.    

Obie książki można zakupić w Księgarni i Hurtowni Taniej Książki w Tuliszkowie.

Zoja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Za półką z książkami... , Blogger