24 lutego

"Tajemnica Westerplatte" Paweł Chochlew - recenzja

Paweł Chochlew to polski reżyser i scenarzysta, który zadebiutował w 1995 roku w filmie "Dom".  
"Tajemnica Westerplatte" to jego drugi scenariusz, stworzony przy współpracy z Aldoną Rogulską - młodą dziennikarką, której sławę przyniósł właśnie scenariusz wyżej wymienionego filmu.
Książka Chochlewa i Rogulskiej to powieść historyczna utrzymana w tonie reportażu, ukazująca bohaterską walkę w pierwszych dniach września 1939 roku. Opowiadanie to pokazuje nam nie tylko obronę Westerplatte, ale również niesnaski panujące w tej placówce. Obraz, który przedstawili nam autorzy, dokładnie opisuje to, co się tam działo. Strach, ból, śmierć, zdrada, to kluczowe zagadnienia w tej książce. Jest to opowieść o odwadze, ale też braku zachowania zimniej krwi w sytuacjach podbramkowych.
Jest tam prowadzona narracja trzecioosobowa. Styl i fabuła są ciekawe, język jest łatwy i przystępny dla każdego. Oryginalną rzeczą w tym dziele jest na pewno to, iż nikt z taką dokładnością nie odtworzył zdarzeń z początków wojny w Polsce. Szkoda tylko, że tak późno Polacy dowiadują się prawdy o historii swojego państwa. 
Moim zdaniem ten scenariusz jest bardzo dobry. Czytałam tę książkę z zapartym tchem! Jest świetna dla każdego, kto lubi historię lub interesuje się II wojną światową.

Klaudia

Za książkę dziękuję Wydawnictwu

2 komentarze:

  1. Jak książka jest tak dobra jak film, to już lecę kupić :)))))))

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli ta książka jest tak samo "wiarygodna" jak film, to raczej szkoda będzie na nią wydawać pieniądze. Lepiej kupić jakąś sprawdzoną literaturę faktu.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Za półką z książkami... , Blogger