21 czerwca

"Naznaczeni śmiercią" Veronica Roth - recenzja

Tytuł: "Naznaczeni śmiercią"
Autor: Veronica Roth
Gatunek: fantastyka
Liczba stron: 536
Wydawnictwo: Jaguar
Cykl: Carve the Mark, tom 1


Piękna i zarazem bardzo wzruszająca opowieść, zataczająca koła i piętrząca przeszkody w życiu dwójki młodych ludzi - Cyry i Akosa.
Pochodzą oni z dwóch odrębnych planet, które są swoimi wrogami. Miłość jednak może być silniejsza niż nienawiść, może nawet zwalczyć zło.

Akos to chłopiec planety Thuvhe, który zostaje porwany przez wrogich żołnierzy Shotet wraz ze swoim bratem Eijehem, starszym od niego o kilka pór. Zostaje skazany na bycie sługą. Jego brat jest natomiast wykorzystywany jako wyrocznia. Więcej nie mogę zdradzić...
Cyra to dziewczyna, której dotyk wywołuje ból a nawet śmierć. Akos jest natomiast nań "znieczulony". Staje się dla bohaterki wręcz wybawieniem i ucieczkę od nieustępliwego bólu. 

Dwójka młodych ludzi po jakimś czasie zawiera układ. On nauczy dziewczynę przygotowywać miksturę, która uśmierzy jej ból, ona natomiast nauczy bohatera walki. Oboje walczą. Zwycięstwo każdego jednak wyglądałoby inaczej.
Czy wspólna praca połączy dwoje ludzi, którzy skazani są na nieuchronną śmierć? Może uda im się uniknąć przypisanego im losu i odmienią przyszłość? Tyle zagadek, które same proszą się o ich rozwiązanie :P.
Oboje stracili kogoś bliskiego, oboje są narażeni na ból, nie tylko fizyczny, ale także psychiczny. Znaki, dary nurtu i płatki szakwiału - wszystko łączy się w całość. 

Tak wiele łączy dwójkę ludzi, tak dużo ich dzieli. Czy zdołają pokonać barierę, która ciąży nad nimi od wielu pór? Czy dadzą się ponieść przeznaczeniu? A może będą je chcieli odmienić?

Książka jest naprawdę "wciągająca". Każde słowo wręcz prosi się o jego przeczytanie, a fabuła nie szczędzi uśmiechu ani płaczu. Warto przeczytać tę lekturę, warto ją polecić, warto jest poświęcić każdą sekundę na spędzenie z nią czasu. Gorąco zachęcam do przeczytania, może dzięki niej dowiemy się, jakie jest nasze przeznaczenie ;)

Klaudia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Za półką z książkami... , Blogger