10 września

"Dar" James Patterson, Ned Rust - recenzja

Tytuł: "Dar"
Autorzy: James Patterson, Ned Rust
Gatunek: literatura młodzieżowa
Liczba stron: 349 
Wydawnictwo: Albatros
seria: Czarodzieje, tom 2


Dar to druga część serii Czarodzieje napisanej przez Jamesa Pattersona w różnych duetach. Przy tworzeniu tomu drugiego współpracował z Nedem Rustem.
Czytając powieść śledzimy dalsze losy rodzeństwa czarodziejów Whitforda Wszechdobrego (Whit) i Wisterii Wszechdobrej (Wisty), którzy przyzwyczaili się już do życia w państwie rządzonym przez totalitarną partię Nowy Ład. Swój czas dzielą między naukę korzystania z ich mocy, poszukiwanie rodziców i rebeliancką walkę z Tym, Który Jest Jedynym (pan i władca Nowego Ładu, który posiada potężne moce). Przed naszymi bohaterami nie lada wyzwanie, zwłaszcza, że do samego końca książki nie można być w stu procentach pewnym, kto jest po tej ,,dobrej stronie’’, a kto nie. 
Powieść czyta się bardzo szybko i przyjemnie, ponieważ jest napisana młodzieżowym językiem, raz z punktu widzenia Whita, a raz Wisty. W narracji ogromnym plusem jest cięty i sarkastyczny język, jakim posługuje się Wisty. Co do minusów na pewno będą zaliczać się: denerwująca powtarzalność wydarzeń: złapani – do więzienia/ośrodka - tortury - ucieczka. Rodzeństwo często walczy z Jedynym, ale w większości przypadków mu ucieka (dlaczego? - Ponieważ Jedyny, jak typowy bajkowy czarny charakter, grozi bohaterom tak długo, że zdążą oni zbiec), postać widoczna na okładkach serii nie ma odniesienia do wyglądu żadnego z bohaterów. 
Ogólnie rzecz biorąc jest to naprawdę ciekawa i oryginalna opowieść z barwnymi postaciami, zabawnymi i młodzieżowymi dialogami. Książka idealna dla niewymagających, początkujących miłośników literatury fantastycznej. Z chęcią przeczytam kolejny tom, by dowiedzieć się jak potoczą się dalsze losy naszego magicznego rodzeństwa.   

Julia


1 komentarz:

  1. świetna książka,właśnie czytam
    http://skucinskaemilia.blog.pl/niedlaczadu/

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Za półką z książkami... , Blogger