09 października

"Strzała dla komendanta. Historia sprzed 100 lat" Jarosław Górski - recenzja

Tytuł: "Strzała dla komendanta. Historia sprzed 100 lat"

Autor: Jarosław Górski
Gatunek: literatura dziecięca
Liczba stron: 64
Wydawnictwo: EGMONT edukacyjny
Seria: Czytam sobie z kotylionem, poziom 3


Bohaterami tej książeczki są dzieci, którym przyszło żyć w czasach dla Polski bardzo trudnych, ale i radosnych. Jest listopad 1918 roku, a Polska właśnie stoi u progu odzyskania niepodległości. Mietek i jego koledzy postanawiają wysłać list do premiera Ignacego Daszyńskiego, w którym chcą zawrzeć propozycje, jak według nich powinna wyglądać odrodzona Polska. Co dzieci napiszą w swojej petycji? I czy uda im się dostarczyć ją ministrom, by zabrali pismo ze sobą z Lublina do Warszawy? Gwarantuję Wam sporo emocji, które autor zawarł przede wszystkim w niezwykle dynamicznych dialogach dzieci. 

Jarosław Górski, który jest polonistą i felietonistą, świetnie opisał życie rówieśników współczesnego młodego czytelnika, który sięgnie po tę lekturę. Dowie się on między innymi o szkolnych pauzach i oddziałach, o tym, co to jest obsadka, kałamarz czy stalówka oraz przeczyta o warunkach, w jakich żyli. 

Autor opisał sporo faktów historycznych w prosty i przystępny sposób. Dzięki temu nawet młodsi Polacy dowiedzą się, jak Polska odzyskiwała niepodległość po latach niewoli. Ilustracje uzupełniające tekst dodają realizmu opisywanej historii.  

K@sia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Za półką z książkami... , Blogger