16 maja

"Tajemnica mroku" Piotr Patykiewicz - recenzja

Tytuł: "Tajemnica mroku"
Autor: Piotr Patykiewicz
Gatunek: powieść przygodowa
Liczba stron: 333
Wydawnictwo: Wilga; Grupa Wydawnicza Foksal

"Tajemnica mroku" to druga powieść Piotra Patykiewicza, z którą miałam przyjemność się zapoznać. Pierwszą było „Dopóki nie zgasną gwiazdy”, które bardzo mnie wciągnęło i ustawiło poprzeczkę wysoko. Czy „Tajemnica” dorównała poziomem?

Pierwszą rzeczą, która przykuła mają uwagą, była okładka. Moim zdaniem pasuje do treści książki: jako że akcja w dużej mierze rozgrywa się w kompletnych ciemnościach, okładka jest utrzymana w ciemnych kolorach, a srebrne litery ładnie prezentują się na czarnym grzbiecie. 

Głównym bohaterem powieści jest Bartek, nazywany Obłym. Podczas szkolnej wycieczki do nieczynnej kopalni przez przypadek razem z kolegą z klasy, Dziarą, trafia do ukrytego, podziemnego świata. Odkrywając osobliwości tego miejsca, dowiaduje się, że jeśli chce wrócić na powierzchnię, będzie musiał stoczyć ciężką walkę – przede wszystkim z własnym lękiem. 

Akcja płynie wartko i nie dłuży się, czytelnik śledzi przygody bohaterów z napięciem. Trudno jest przewidzieć, jak ich sytuacja się rozwinie. Sami bohaterowie nie są zbyt liczni, ale zapadają w pamięć. 

Dużym atutem książki są opisy tajemniczego miejsca, do którego trafili chłopcy. Działają one na wyobraźnię i pozwalają wczuć się w sytuację bohaterów – uwięzionych w obcym, nieprzyjaznym miejscu, które pogrążone jest w mroku, a przez to jeszcze bardziej przerażające. Również opisy podziemnych roślin i zwierząt są ciekawe i wyczekiwane przez czytelnika, bowiem dostarczają cennych informacji o niezwykłym świecie. 

Polecam „Tajemnicę Mroku” osobom, które lubią powieści przygodowe i opowieści o odkrywaniu ukrytego świata. Moim zdaniem jest to dobrze napisana historia, z którą warto się zapoznać.

Zuzia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Za półką z książkami... , Blogger