29 maja

"Dom Hitlera" Despina Stratigakos - recenzja

Tytuł: "Dom Hitlera"
Autor: Despina Stratigakos
Gatunek: książka historyczna, dokument
Liczba stron: 430
Wydawnictwo: Wielka Litera


„Dom Hitlera” to książka po którą z zainteresowaniem sięgnie większość z nas. Adolf Hitler to postać, która do dnia dzisiejszego budzi nie tylko kontrowersje, ale również zainteresowanie. Wielu uczonych stara się dociec, jakimi pobudkami kierował się ten człowiek, jakie były czynniki zewnętrzne, które doprowadziły go na szczyt władzy. Zastanawiano się również jakim człowiekiem był prywatnie. Podobno nie miał własnych dzieci, podobno kochał psy, podobno prywatnie był dżentelmenem i sympatycznym mężczyzną. Ale czy to prawda? Wielu mówi, że po tym, jakimi ludźmi się otaczamy, można nas poznać, że mieszkanie człowieka również może wiele o jego właścicielu powiedzieć. Dlatego też w lekturze „Dom Hitlera” przeanalizowano inną stronę dyktatora. Ukazano jego mieszkania, siedziby. Dzięki autorce książki możemy kroczyć obok Hitlera i obserwować jego karierę polityczną. Książka oferuje nam jednak coś innego niż można by przypuszczać, bowiem tym razem możemy obserwować II Wojnę Światową z perspektywy dyktatora oraz jego najbliższej rodziny.

Adolf Hitler był człowiekiem przebiegłym i doskonale zdawał sobie sprawę z tego, jak ważny jest jego wizerunek w mediach. Miał świadomość, że ocieplając swój wizerunek dobrego wuja, dobrego brata może zyskać wiele. Sam siebie postrzegał jako człowieka wrażliwego na piękno, mawiał, że jest artystą. Interesował się architekturą oraz sztuką. Mimo, iż nie posiadał takowego wykształcenia, uważał się za jednego z najlepszych. Jak już wiemy udało mu się to osiągnąć, bowiem lud mu uwierzył. Traktowano go jak „Boga”, wierzono mu bezgranicznie, oddawano mu chwałę i cześć. I takie właśnie było jego zamierzenie, do tego dążył, pragnął uwielbienia oraz poddania. 

Jednym z atutów książki są oryginalne, bogate ilustracje, które pomagają nam czytając, wyobrazić sobie jak to wszystko wyglądało. Ponadto język, którym posługuje się autorka książki jest zrozumiały i prosty, zatem ktoś, kto dopiera rozpoczyna swoją historyczną przygodę może spokojnie sięgnąć po tę pozycję.

Polecam lekturę, szczególnie osobom, którym tematyka II Wojny Światowej nie jest obojętna!

Ana


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Za półką z książkami... , Blogger