17 października

"U Pana Boga pod gruszą" Monika Orłowska - recenzja

Tytuł: "U Pana Boga pod gruszą"
Autor: Monika Orłowska
Gatunek: literatura współczesna
Liczba stron: 320
Wydawnictwo: Replika


Książka "U Pana Boga pod gruszą" to opowieść o życiu ludzi, toczącym się w miejscowości Nowa Biała. Główna bohaterka to Helena Dupont, która zmienia nazwisko na Nowak. Zmiana nazwiska to dopiero początek zmian w jej życiu, które następują po chemioterapii i po porzuceniu jej przez życiowego partnera Tymona. Helena otwiera domostwo dla wszystkich, którzy chcą odpocząć od wielkiego miasta w agroturystycznym miejscu pełnym zwierząt i osób, które potrafią słuchać i same są "poharatane" życiowo. Tomasz, była gwiazda telewizji, która odsiedziała wyrok w więzieniu, teraz zaczyna na nowo żyć. Franek, odrzucony przez swoje środowisko. Bożena i jej dziesięcioletnia córka z zespołem Downa, obie wyrzucone z domu. Wymieniłam tylko kilka osób spośród postaci pojawiających się na kartach powieści. Każda ma swoją historię, która w tym niecodziennym miejscu, jakim jest dom Heleny, może mieć szczęśliwe zakończenie. Wyjątkowość tych osób i ich wpływ na innych powoduje, że mogą stać się lepsze, a tym samym ich życie powinno się pozytywnie odmienić. 

Książka ma podtekst religijny, ale mnie osobiście to nie przeszkadzało podczas lektury i polecam ją każdemu wierzącemu i niewierzącemu. Mimo że na okładce znajduje się pytanie od autorki "Czy wierzysz? Jeśli nie, odłóż tę książkę". Nie zgadzam się z tym. Uważam, że ta książka to potwierdzenie, że nie wiara w Boga, a ludzie są samą wartością i to stosunek do innych określa nas samych. 
Polecam tę książkę, gdyż według mnie pozwala ona popatrzeć na ludzi i zadać sobie pytanie "Czy JA jestem w stanie komuś pomóc?" Czasem wystarczy rozmowa, obecność przy kimś, kto tego właśnie potrzebuje. Chwila zadumy nad tą lekturą z pewnością pomoże czytelnikowi zajrzeć do swego wnętrza i przemyśleć, co jest dla niego najważniejsze. 
Przeczytaj tę powieść, bo możesz odkryć coś nowego, czego jeszcze o sobie nie wiedziałeś. Poznać swoją lepszą stronę.

Kasia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Za półką z książkami... , Blogger