25 stycznia

"Ostatni pielgrzym" Gard Sveen - recenzja

Tytuł: „Ostatni pielgrzym” 
Autor: Gard Sveen 
Gatunek literacki: kryminał
Liczba stron: 543 
Wydawnictwo: Media Rodzina


Pierwszym pytaniem nasuwającym się podczas czytania recenzji jest: dlaczego sięgnęłam po tę książkę? Sama okładka jest wspaniała pod względem graficznym, ale również gatunek zachęcał do skosztowania jej treści, zwłaszcza jeżeli kryminał napisał Gard Sveen. Autor wykształcony politycznie, ale również spełnił się w roli pisarza, o czym mówią trzy ważne nagrody za "Ostatniego pielgrzyma".
Wydarzenia opisane w książce dzielą się na czas z okresu II wojny światowej oraz na rok 2003, w którym policjant Tommy Bergmann wpadka w siatkę pełną kłamstw, intryg i zbrodni, próbując rozwikłać zagadkę tajemniczego trójkąta. W pewnym mieszkaniu policjanci znajdują zmasakrowane ciało dawnego członka norweskiego ruchu oporu - Carla Oscara Krogh'a. Kilka tygodni wcześniej funkcjonariusze dokonują szokującego odkrycia w Nordmarce – kości trojga ludzi. Szukając mądrego wyjaśnienia, policjant Bergmann dociera do jeszcze jednej osoby, która poniosła śmierć „w dziwnych okolicznościach” w czasie wojny. Funkcjonariusz błądzi w labiryncie zeznań nieznajomych, nieświadomy, że ma oprawcę tuż „pod nosem”.
Fabuła lektury jest niepowtarzalna i unikatowa. Mimo grubości tomu książka pochłania, czyta się ją jak w transie, a minuty i godziny upływają niezauważone. Bohaterowie są wspaniali, wnoszą do tej opowieści dużo uśmiechu i umiejętności logicznego myślenia. Jedynym minusem, który utrudnia czytanie, są zwroty w języku niemieckim, które nie są przetłumaczone oraz pojęcia związane z wydarzeniami z przeszłości, które mogą nie być przez wszystkich zrozumiałe.
Bardzo podobało mi się, że autor przy każdym, dość krótkim, ale zawierającym dużo ważnych treści rozdziale, dopisywał datę i miejsce pobytu bohatera.
Tę książkę serdecznie polecam osobom, które lubią różnorodne intrygi i trudne do rozwiązania łamigłówki. Po prostu wielbicielom kryminałów.

KajaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Za półką z książkami... , Blogger