30 września

"Kobiety z bloku 10" Hans Joachim Lang - recenzjaTytuł: Kobiety z bloku 10
Autor: Hans Joachim Lang
Stron: 304
Wydawca: Świat Książki


 
Hans Joachim Lang, urodzony w 1951 roku, studiował germanistykę, nauki polityczne i kulturoznawstwo na Uniwersytecie w Tybindze. Uzyskał tam doktorat. Za książkę pt. „Nazwiska numerów” otrzymał w 2004 roku nagrodę Fundation Auschwitz w Brukseli, natomiast w 2008 roku Medal Leonharda Fuchsa Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Tybindze.
W książce pt. „Kobiety z bloku 10.” autor opisuje codzienną rutynę Żydówek, które znalazły się w oddzielonym w 1943 roku budynku koszarowym w Auschwitz, a tam poddawane były doświadczeniom medycznym. Blisko 800 kobiet poddano tzw. „higienie rasowej”, czyli sterylizacji. Zabiegi te prowadzili pseudo-lekarze: Carl Clauberg (stosował zastrzyki, które powodowały bezpłodność) oraz Horst Schumann (używał szkodliwych promieni rentgena i skalpela). Oprócz „higieny rasowej” w Auschwitz odbywały się badania nad nowotworem szyjki macicy, którym przewodniczył Eduard Wirths. Ponadto August Hirt zarządził masowe mordy w celu zebrania szkieletów w ramach narodowo-socjalistycznej antropologii rasy.
Lang umieścił w swojej książce zeznania kobiet, które przeżyły i zdecydowały się opowiedzieć o swojej gehennie. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak przebiegało życie więźniarek, poznać ich odczucia i lęki, musisz przeczytać fascynującą książkę Hansa-Joachima Lang’ego pt. „Kobiety z bloku 10”. Jest to lektura trudna, ale uważam, że trzeba znać i takie fakty historyczne.

Ewelina

1 komentarz:

  1. Tytuł i opis skojarzył mi się od razu z licznymi książkami o tematyce obozowej, szczególnie "Innym światem". Dlatego sięgnę po tę pozycję :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Za półką z książkami... , Blogger