15 września

"Brida" Paulo Coelho - recenzja

Tytuł: "Brida"
Autor: Paulo Coelho
Stron: 231
Wydawnictwo: Drzewo Babel

Książki Paula Coelho są specyficzne, podobają się tylko nielicznym. Są dla marzycieli, osób które kochają "gdybać" i wyobrażać sobie swoje życie zupełnie innym, niż jest. Często sięgam po jego powieści, ponieważ dzięki nim mogę zapomnieć o bieżących problemach i prozie życia. Jednak moje koleżanki, a nawet członkowie mojej rodziny, nie przepadają za tego typu prozą. Może do tych książek trzeba specjalnego podejścia, albo trzeba do nich dojrzeć? Nie należą do łatwej literatury, ale są pisane w sposób bezpośredni i bardzo prosty. Autor często zapożycza z utworów innych twórców. 
Paulo Coelho to brazylijski pisarz. Urodził się w Rio de Janeiro 24 sierpnia 1947 roku. Jest pisarzem dość kontrowersyjnym: często nie zgadza się z Kościołem, np. uważa, że w swoich dziełach promuje dobrą, a odrzuca złą magię, co z nauką Kościoła jest niezgodne. Jego życie jest pełne przygód: trzy razy był w szpitalu psychiatrycznym, ponieważ nie zgadzał się z wolą, co do zawodu; był dziennikarzem związanym z grupą teatralną, uprawiał czarną magię, był hipisem, został aresztowany za ulotki uznane przez dyktaturę za antyrządowe. Pracował w wytwórni płytowej, gdzie poznał swoją pierwszą żonę, którą zostawił po kilku miesiącach. W 1979r. żeni się drugi raz z Christiną Oticica i przeprowadzają się do Francji, w której mieszkają do dziś.
"Brida" to historia o magii, która jest konikiem Coelho. Opowiada historię irlandzkiej dziewczyny, która szuka siebie w tym wielkim świecie. Na swojej drodze spotyka mędrca i kobietę, która uczy ją magii. Jest to historia o pragnieniu miłości, o uczuciu, którego każdy chce doświadczyć jak najlepiej. Tytułowa bohaterka ma dar, jednak żeby osiągnąć jego pełnię, musi dokonać wyboru i stoczyć walką między uczuciem a dokonaniem przemiany. Wzruszająca historia dla każdego, kto jest na życiowym rozstaju dróg i musi dokonać wyboru.
Książka jest pisana prostym stylem, bezpośrednia, można powiedzieć, że autor prowadzi dialog z czytelnikiem. Styl pisarza sprawia, że czytelnik staje się częścią utworu. 
Dla mnie ta książka była ucieczką od codzienności i wspaniałą formą relaksu, ale jak już wcześniej wspomniałam, nie jest dla każdego. Ze stylem Coelho trzeba się oswoić. Niestety czasami jest to niemożliwe, dlatego lepiej odłożyć ją na półkę i poczekać, aż sama do nas się odezwie.
Klaudia Rojewska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Za półką z książkami... , Blogger