24 września

"Jak zostać aktorem" Michael Powell - recenzja

Tytuł: Jak zostać aktorem. Wszystko, co zawsze chcieliście wiedzieć, ale nie było okazji, by zapytać.
Autor: Michael Powell
Stron: 256
Wydawnictwo: ARKADY

Jest to książka nietypowa tak ze względu na sposób, w jaki została wydana, jak i ze względu na treść. Wygląda imponująco - twarda oprawa, kredowy papier. Ciekawostką jest to, że książka została wydana w formie eleganckiego kołonotatnika - na sprężynie schowanej w grzbiecie. Zawartość również rozmieszczona jest w nietypowy sposób. Nie jest to książka jakich wiele, z poradami dla początkujących aktorów teatralnych i filmowych, pełna "złotych rad", ale po prostu notatnik osób, które chcą związać swoje życie z aktorstwem. Tak właśnie wyglądałby zeszyt z notatkami artysty - mnóstwo karteczek z ważnymi cytatami, wsunięte między stronice rysunki czy fotografie obrazujące temat czy podpięte spinaczem zadania czy dodatkowe wyjaśnienia i przykłady scen filmowych lub teatralnych.
Autor wskazuje drogę pełną możliwości, ale niczego nie narzuca. Proponuje działania, które mogą doprowadzić czytelnika do spełnienia marzeń. We wprowadzeniu czytamy:
 
"To raczej pewne, że z żadnej książki nie nauczysz się, jak zostać znakomitym aktorem (...). Aktorstwo polega bowiem przede wszystkim na obserwowaniu i działaniu. Jednak oprócz tego mało zachęcającego wstępu, na stronach mojej książki zawarłem wszechstronną wiedzę o wszystkim, co konieczne, by zrealizować marzenie o graniu, z naciskiem na praktyczne aspekty zawodu aktora."

I to jest właśnie najkrótszy opis zawartości książki - praktyczne rady i podpowiedzi z konkretnymi przykładami, których zadaniem jest pomoc studentowi aktorstwa czy osobie pragnącej spróbować swoich sił na scenie odnaleźć się w trudnym świecie teatru i filmu.   

Zoja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Za półką z książkami... , Blogger