06 września

"Czarna walizka" Krzysztof Petek - recenzja

Tytuł: "Czarna walizka"
Autor: Krzysztof Petek
Gatunek: literatura młodzieżowa, kryminał, przygodowa
Liczba stron: 152
Wydawnictwo: Siedmioróg
Seria: Porachunki z przygodą, tom 3 


Moją uwagę zwrócił tytuł tej przygodowej książki. „Czarna walizka” wzbudziła ciekawość. Zastanawiałam się, co może się w niej znajdować. I to uczucie ciekawości zdecydowanie przewyższyło poczucie obowiązku wobec nowego roku szkolnego, więc zabrałam się za lekturę powieści Krzysztofa Petka.
Akcja rozgrywa się w 1995 roku, kiedy świat wyglądał inaczej niż dzisiaj, tak jak to podkreślił autor na pierwszej stronie książki. Trójka przyjaciół - Jajco, Pchełka i Pucek - ratują życie dziewczynie, która została zaatakowana na ulicy przez bandziorów, chcących skraść jej wartościowy portfel. Okazało się, że ofiarą groźnych przechodniów była córka krakowskiego biznesmena. W zamian za pomoc jego córce, biznesmen miał przekazać dużą sumę pieniędzy na operację Marleny Kowalskiej, która została, podobnie jak jego córka, zaatakowana przez chuliganów na ulicy. Kiedy mężczyzna zgodził się, na trójkę przyjaciół spadło zadanie zawiezienia czarnej walizki do Poznania. Podczas kilkugodzinnej podróży wydarzyło się kilka sensacyjnych zwrotów akcji, o których powinniście się sami przekonać, zabierając się za lekturę.
Moim zdaniem bohaterowie byli doskonale dobrani do sytuacji, a ich zachowanie, podczas dramatycznych wydarzeń, idealnie opisane. Wszystkie akcje, w których udział brali główni bohaterowie, trzymały w napięciu i dodatkowo były tak dokładnie przedstawione, że mogliśmy w wyobraźni widzieć siebie na ich miejscu. Mimo talentu autora do tworzenia odpowiedniego dla takiej powieści klimatu, książka nie była powalająca ze względu na to, że zdradził on zbyt wiele faktów w wiadomości do czytelnika, która znajdowała się na samym początku historii...
Co fajnego cechowało książkę, to zdecydowanie: duża czcionka i średniej długości rozdziały. Podczas numerowania rozdziałów autor zastosował zapis podrozdziałów, które również nazwał, czego nie spotyka się w większości książek.

Książkę „Czarna walizka” polecam fanom przygody. Myślę, że powieść mogłaby nadawać się na lekturę szkolną, ponieważ jest króciutka oraz - co najważniejsze - ciekawa!

Kaja


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Za półką z książkami... , Blogger