14 marca

"Sekretne symbole w sztuce. 70 mandali rozwijających naszą osobowość" Tamara Michałowska - recenzja

Tytuł: "Sekretne symbole w sztuce. 70 mandali rozwijających naszą osobowość"
Autor: Tamara Michałowska
Gatunek: Poradnik, przewodnik po sztuce
Liczba stron: 105
Wydawnictwo: Siedmioróg

Książka Tamary Michałowskiej to niezwykły album do arteterapii. Jego oryginalność polega na tym, że każdy może go tworzyć kolorystycznie, wypełniając szablony barwami. W książce jest siedemdziesiąt mandali zainspirowanych dziełami największych artystów, które możemy ozdobić tak, jak sami zechcemy. Dlatego więc wolumin ten ma duże znaczenie terapeutyczne i relaksacyjne. Kolorując obrazy poszukujemy piękna, harmonii, estetyki – czyli tego, co w psychologii pomaga zwalczać stres, kłopoty i zmęczenie. Autorka zadbała również o to, abyśmy mogli zrozumieć sens i symbolikę przedstawionych obrazów. Książka podzielona jest na trzy części: Sztuka buddyjska: jak przedstawiać niewidzialne; Symbolika sztuki chrześcijańskiej w średniowieczu i Kwiaty w malarstwie flamandzkim. Symbolika.
W pierwszej autorka przedstawia nam cechy sztuki buddyjskiej i znaczenie wybranych symboli i kolorów. Rysunki zamieszczone przy tej części stają się przez to bardziej dla nas zrozumiałe i czytelne. Ale musimy bardzo uważać, gdyż nawet odcienie kolorów mają w tej dziedzinie ogromne znaczenie. Następna część albumu poświęcona jest sztuce chrześcijańskiej średniowiecznej. Autorka w celu zrozumienia symboliki tej sztuki odsyła nas do Biblii, ale również udziela szczegółowych objaśnień symboli przedstawionych na dołączonych rycinach. W ostatniej części Tamara Michałowska charakteryzuje malarstwo flamandzkie i szczegółowo zapoznaje nas z jego symboliką. Nie przypuszczałam wcześniej, że symboli tych jest tak dużo. Praktycznie każdy kwiat czy owad ma jakieś ukryte znaczenie.
Całość uzupełniają umieszczone na końcu albumu objaśnienia i charakterystyki zamieszczonych mandali wraz z jej kolorowym zdjęciem. Więc, jeżeli nie zapoznamy się dokładnie z symboliką naszych rycin, to możemy zdać się na prezentację autora. Polecam gorąco, zwłaszcza miłośnikom sztuki sakralnej.

ElkaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Za półką z książkami... , Blogger