31 lipca

71. rocznica Powstania Warszawskiego

Dorzucamy do obchodów 71. rocznicy Powstania Warszawskiego naszą książkową "cegiełkę". Lektur o tym wydarzeniu jest całe mnóstwo, trudno wybrać tę, która przemówi do nas najlepiej. Warto poczytać opinie i recenzje w sieci. My proponujemy trzy lektury, które dostępne są w naszej bibliotece: 

 

"Powstanie '44" to znacznych rozmiarów kompendium, prezentujące historię Polski i Europy Środkowej. Autor zawarł w książce nie tylko opis 63 dni powstańczych, lecz także czasów przedwojennych, okupacji i powojennych losów powstańców. Ciekawym zamysłem Daviesa było zaprezentowanie czytelnikom opinii o powstaniu, które formowały się w czasach PRL-u oraz III RP (np. fragmenty podręczników).


Bardzo realistyczna, opowiedziana bez "owijania w bawełnę", historia młodych ludzi, walczących w szeregach AK, którym przyszło żyć, podejmować decyzje i dokonywać wyborów, w tych trudnych, wojennych czasach. Dla zainteresowanych dodam, że jest również serial "Kolumbowie", nakręcony w 1970 roku na podstawie książki. 


Jedna z najświeższych na rynku wydawniczym powieści w tym temacie. Niecodzienny pomysł autorki na fabułę oceniamy bardzo wysoko. Dwaj bracia, trzynastoletni Mikołaj i siedemnastoletni Wojtek, zostali wychowani przez rodziców w poszanowaniu dla bohaterstwa powstańców. Co innego jednak co roku uczestniczyć w obchodach rocznicy walk, a co innego znaleźć się nagle w samym środku tego piekła na Ziemi. A to właśnie przydarzyło się Mikołajowi, który całkiem przypadkiem (czy na pewno?) trafia przez replikę kanałów do powstańczej Warszawy... Książka skierowana głównie do młodzieży, ale również dorosły przeczyta ją z zainteresowaniem.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Za półką z książkami... , Blogger