29 maja

"Miłość w zimie" Magdalena Bielska - recenzjaMagdalena Bielska zadebiutowała tomikiem „Brzydkie zwierzęta”, dzięki któremu zdobyła nagrodę za najlepszy poetycki debiut roku 2006. Jej wiersze są tłumaczone na serbski, angielski i hiszpański. Proza pisana przez poetę lub poetkę rzadko kiedy trzyma się realiów życia i tym razem było dokładnie tak samo. „Miłość w zimie” to debiut prozatorski autorki. Fantazja i wyobraźnia na jej kartach mieszają się z realnym życiem. Książka opowiada o dziewczynie o imieniu Runda, która zdecydowanie nie jest zwyczajną osobą.

(…) Runda zdecydowanie była najmądrzejsza. Nie odzywała się nigdy. Nie opowiadała niczego o sobie. Co się stało, zastanawiała się w czasie, kiedy milczała, że urodziła się w tym mieście,  tej rodzinie, w tym świecie. Miała przecież urodzić się wojownikiem – obrońcą smoków, w świecie całkiem innym, pełnym smoków, chimer i langustyn. A tu – szkoła podstawowa, Matka Boska, niepokalane poczęcie, siedem grzechów głównych (bo smutek jako grzech został wykreślony?), ułamki, Janko Muzykant, dopływy Wisły. Coś dziwnego się wydarzyło. Jakieś nieporozumienie.(…)

Pewnego dnia dziewczyna, której wieku nie znamy, wraz z babcią wyrusza na wycieczkę. Oficjalnie zmierzają do Watykanu, ale trafiają zupełnie gdzie indziej, a mianowicie do miasta Aronpei. Tam Runda postanawia odnaleźć drogę na swoją planetę i żyć wśród smoków. Pozna wiele zaskakujących i dziwnych ludzi, z którymi przeżyje niezapomniane chwile.

Czy Rundzie ostatecznie uda się zamieszkać wśród smoków i jak potoczą się jej losy? Tego dowiecie się w fantastycznym dziele Magdaleny Bielskiej. Mnie ta powieść przypomina trochę klimat „Małego Księcia”. Niby proza, ale taka poetycka, że właściwie nie ma konkretnej fabuły, wszystko jest metaforyczne i nie do końca jasne. Jeśli lubicie książki pełne niedomówień, to lektura właśnie dla Was.

Ewelina

Za książkę dziękuję Księgarni Internetowej

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Za półką z książkami... , Blogger