czwartek, 22 czerwca 2017

"Notatki samobójcy" Michael T. Ford - recenzja

Tytuł: "Notatki samobójcy"
Autor: Michael T. Ford
Gatunek: literatura młodzieżowa
Liczba stron: 272
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Najlepsza książka, jaką do tej pory przeczytałam!!! "Notatki samobójcy" to książka, którą polecam każdemu, oczywiście prócz młodszych dzieci. 

Jest to historia piętnastoletniego Jeff’a, który trafia do szpitalu psychiatrycznego po nieudanej próbie samobójczej. Można rzec, że pochodzi ze świetnej rodziny. Idealna atmosfera, niesamowite miejsce zamieszkania i okolica. Coś jednak sprawiło, że chłopak chciał popełnić samobójstwo. Może nieudany związek, kłopoty w szkole? Cóż, ja wiem, co go do tego skłoniło, ale niestety nie mogę tego napisać, mimo, że bardzo bym chciała. Przeczytajcie ją do samego końca! Gwarantuję, że będziecie zadowoleni.
Pierwszy dzień. Totalny zanik pamięci. Z czym można porównać próbę samobójczą? Czy jest podobna do lotu meteorytu, albo chociażby człowieka w przestrzeni kosmicznej? Nasz główny bohater do tego to porównał. Szybki lot, narastająca energia i większa prędkość. Iskry i ogień, który z czasem przenika nasze ciało. Złe samopoczucie i mdłości, które towarzyszyły chłopcu w tym „locie”. 
Szpital psychiatryczny, to chyba niezbyt dobre miejsce dla nastolatków. Jeśli jest to konieczne, to jak najbardziej, takie przebywanie jest odpowiednie. Białe ściany, które z czasem poszarzały. Jeff nie wiedział, czy znajduje się w piekle, niebie, albo czyśćcu. Na suficie brązowa plama, która zdawała się przypominać twarz, twarz Diabła. Mroczne miejsce, nieprawdaż? Jednak mimo to chłopak wolałby piekło, bo jak stwierdził, można tam spotkać ciekawe osoby.
Wizyty lekarzy, pielęgniarek. Goody to jedna z nich. Można stwierdzić, że jest mu najbliższa. Jednak ciągłe pytania innych mogą z czasem doprowadzić do szału. Jeff miał wytrzymać czterdzieści pięć dni na oddziale dla nastolatków. Terapie grupowe, wsparcie od innych i szczere rozmowy. Dlaczego chłopak nie chce się otworzyć i porozmawiać o zaistniałej sytuacji? Nie jest szczery nawet z samym sobą. Czego się boi i z czym musi żyć dalej?
Książka napisana w sposób bardzo zrozumiały i ciekawy. Zainteresowała mnie już swoim krótkim opisem. Z wielką chęcią opisałabym każdy dzień z osobna, ale recenzja byłaby chyba nieco za długa :p. Bardzo interesująca akcja, która wciąga w niesamowity wir czytania. Gorąco zachęcam!

Klaudia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz