13 czerwca

"Pożar" Brandon Sanderson - recenzja

Tytuł: "Pożar"
Autor: Brandon Sanderson
Gatunek: fantastyka
Liczba stron: 432
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
cykl: Mściciele, tom 2


„Pożar” jest drugim tomem kultowego cyklu powieści o Mścicielach. Ta część utwierdza mnie w przekonaniu, że Sanderson jest jednym z najwybitniejszych twórców fantastyki na współczesnym rynku prozy.
Jest to kontynuacja przygód i zmagań Mścicieli w walce z potężnymi Epikami, którzy pragną pokazać światu swoją niszczącą moc, nadaną wraz z przybyciem najsilniejszego Epika – Calamity. W Newcago, David Charleston wyeliminował tyrana – Stalowe Serce, dzięki czemu stał się bohaterem. Z biegiem czasu jego życie miało być prostsze, jednak tak się nie stało. Zaczął sobie zadawać pytania, na które nikt nie umiał odpowiedzieć. Niedługo później wraz z inną grupą Mścicieli udał się do Babilaru – zatopionego miasta, którym rządził tajemniczy Epik Regalia. Potężna kobieta sprowadziła do dawnego Manhattanu Usuniętego, który był postrachem wśród mieszkańców. Jednak to nie ostatni Epik, który na krótki czas zamieszkał w Babilarze. Niebezpieczna i mroczna kobieta z mocami, w której David się kochał – Megan, inaczej Pożar. Mściciel był gotów podjąć ryzykowne wyzwanie o wiele bardziej absurdalne niż zabicie Stalowego Serca.
Mimo że książka wygląda na grubą, fabuła jest tak wciągająca, że można przeczytać ją „jednym tchem”. Rozdziały średniej długości ułatwiają czytanie, a proste, aczkolwiek twórcze i oryginalne, fragmenty zachęcają do dalszej lektury. Największym plusem dla książki według mnie jest szata graficzna, która dokładnie odzwierciedla opisy miasta, zawarte w treści. Nie powinno się wybierać dzieła po okładce, jednak ta zdecydowanie przyciąga wzrok czytelnika.
„Pożar” polecam fanom fantastyki, nowych technologii i wielbicielom oryginalnej oraz nowoczesnej prozy. Przygody Davida mogą nie tylko spodobać się młodzieży, ale również starszym odbiorcom.

Kaja
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Za półką z książkami... , Blogger