20 maja

"Polskie sieroty z Tengeru" Lynne Taylor - recenzja

Tytuł: Polskie sieroty z Tengeru.
Autor: Lynne Taylor.
Liczba stron: 304
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS


Lynne Taylor, to kanadyjska historyczka, która od 1992 roku pracuje na Wydziale Historii Uniwersytetu Waterloo w Kanadzie. Swoje badania koncentruje na historii społecznej II wojny światowej oraz okresie powojennym. Jest autorką porywającej książki pt. "Polskie sieroty z Tengeru", która opisuje losy dzieci przesiedlonych w latach 1940 i 1941 wgłąb ZSRR ze wschodnich terenów II Rzeczypospolitej. Te, którym udało się przeżyć męczarnie, jakie zgotował im los, m.in. śmierć rodziców i głód, zostały przesiedlone do Indii, Afryki i na Bliski Wschód.
Historia, a szczególnie tematy dotyczące II wojny światowej, to mój konik, dlatego zdecydowałam się przeczytać tę niełatwą opowieść. Autorka odtworzyła tułaczkę dzieci na podstawie wywiadów z bohaterami tej fascynującej historii. Istotnym źródłem okazały się też dokumenty zgromadzone w archiwach organizacji niosących pomoc dzieciom w długiej wędrówce ku Kanadzie, gdzie w końcu znalazły swoje miejsce na Ziemi. 
Jeżeli chcecie poznać dramatyczną drogę dzieci z Tengeru, która z czasem wywołała międzynarodowy spór, koniecznie musicie przeczytać książkę Lynne Taylor.

Ewelina

 

1 komentarz:

Copyright © 2016 Za półką z książkami... , Blogger