14 maja

"Obrączka diabła"Vidar Sundstøl - recenzja

Tytuł: "Obrączka diabła"
Autor: Vidar Sundstøl 
Gatunek: thriller
Ilość stron: 319 
Wydawnictwo: Media Rodzina
Seria: Gorzka czekolada


Powieść Vidara Sundstøla zachęca do czytania swoją tajemniczą okładką oraz nietypową fabułą, rozgrywającą się na terenach Skandynawii. Autor w swoim dziele przedstawia świat współczesny z elementami folkloru i pradawnych wierzeń norweskiego Telemarku, co niebywale wpływa na atrakcyjność i unikalność tej książki. 

"Obrączka diabła" jest świetnie napisanym, mrocznym thrillerem, skierowanym dla dorosłych i osób dojrzałych emocjonalnie. Muszę z przykrością stwierdzić, że ów thriller nie każdy powinien przeczytać, gdyż zawiera on sceny nieodpowiednie dla dzieci. Pomijając ową wadę, całość prezentuje się kapitalnie i nie pozwala czytelnikowi odejść od książki, dopóki nie skończy się jej czytać do końca. 

Fabuła tegoż thrillera owiana jest mrokiem i tysiącem sekretów. Nic więc dziwnego, że głównym bohaterem jest prywatny detektyw, Max Fjellanger, który przyleciał samolotem z USA do swojej ojczystej Norwegii na pogrzeb przyjaciela, z którym trzydzieści lat wcześniej pracował w komisariacie policji. Na miejscu spotyka wdowę po Knucie Abrahamsenie i rozmawia z nią, po czym kobieta daje mu do zrozumienia, że życzyłaby sobie, aby ktoś zajął się tajemniczym utonięciem jej męża. Prowadząc dalej prywatne śledztwo, detektyw z Florydy napotyka Tirill Vesterli, bibliotekarkę uniwersytecką, a zarazem fascynatkę kryminałów, rozwiązywania zagadek i folkloru, o niebywałej inteligencji. Razem podejmują się trudnego zadania, którym jest odnalezienie prawdy. 

Podczas lektury czytelnik cały czas zastanawia się wraz z prywatnym detektywem "Co jest tego powodem?", "Co tak naprawdę dzieje się w noc świętojańską?". Rozwiązanie tych mrocznych historii jest jedno - przeczytać powieść Vidara Sundstøla do końca. 

Polecam zagłębić się w tę powieść każdej osobie fascynującej się dawnymi wierzeniami naszych sąsiadów zza Morza Bałtyckiego, a także amatorom powieści detektywistycznych czy zwolennikom odnajdywania prawdy. Książka ta bowiem pochłonie każdego czytelnika. Miłej lektury! 

AgnieszkaBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Za półką z książkami... , Blogger