26 lutego

"Graffiti Moon" Cath Crowley - recenzja

Tytuł: "Graffiti Moon"
Autor: Cath Crowley
Gatunek: literatura młodzieżowa
Liczba stron: 294
Wydawnictwo: Jaguar


O tej książce dowiedziałam się w zaskakujący sposób – odwiedziłam bibliotekę i od razu jej okładka rzuciła mi się w oczy. Pomimo, że powszechnie powtarzane jest przysłowie „Nie oceniaj książki po okładce”, uczyniłam to i nie żałuję. Powieść ta zupełnie zaskoczyła mnie, oczywiście pozytywnie. 

Okładka wskazuje jasno, że jest to książka poświęcona miłości. Nie przeczę, lecz również widzę tu pewien haczyk – tytuł. W tytule nie ma żadnego banalnego odniesienia do miłości, lecz do graffiti.

Jest to powieść młodzieżowa, która opowiada o życiu artystów, w szczególności plastyków i poetów, co czyni ją nietypową.

Głównymi bohaterami Cath Crowley są Lucy Dervish oraz Ed. Główna bohaterka wychowała się w rodzinie, w której ojciec jest clownem, a mama pisarką, a ona sama - pasjonatką twórczości ze szkła. Z kolei Ed spędza lata swojego życia od narodzin samotnie z matką, która uczy się w szkole dla pielęgniarek i często brakuje im pieniędzy. Chłopak posiada niesamowity talent, który realizuje, tworząc graffiti i często żyjąc w strachu, że jego nielegalne czyny odkryje policja, gdy akurat będzie malował sprayem po murze. Istotną postacią jest również Leopold Green, przyjaciel Eda, pasjonujący się literaturą, a w szczególności poezją. Uczucia, które buzują wewnątrz tych trzech osób – Lucy, Eda oraz Leopolda – tworzą tę powieść, gdyż nie jest ona podzielona na rozdziały, tylko na perspektywy.

Nie licząc faktu, że czasami występują w niej wulgaryzmy, nie raz wzmacniające charakter scen, polecam tę książkę każdej osobie, a w szczególności osobom samotnym, zakochanym czy żyjącym wśród osób dla nich ważnych. Sądzę, że dla takich czytelników ta powieść jest szczególnie potrzebna, ponieważ pojawiają się w niej wątki dość kłopotliwe, choć powiązane z miłością i przyjaźnią. Po przeczytaniu tej książki każdy z nas z pewnością inaczej spojrzy na otaczający go świat oraz zrozumie jaka jest waga miłości i przyjaźni w życiu człowieczym, a także pozna ich ciemne strony.

Gorąco zachęcam do przeczytania tej książki!

Agnieszka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Za półką z książkami... , Blogger