29 października

"Dawniej i dziś. Jak żyły dzieci przed stu laty, a jak żyją dzisiaj" - recenzjaTytuł: "Dawniej i dziś. Jak żyły dzieci przed stu laty, a jak żyją dzisiaj"
Autor: Christa Holtei, Astrid Vohwinkel 
Gatunek: literatura dla dzieci 
Liczba stron: 24 
Wydawnictwo: Media Rodzina
Seria/cykl: Mądra Mysz/Dawniej i dziś


Książeczka z cyklu Dawniej i dziś to świetne porównanie czasów dawniejszych i współczesnych. Piękne i dopracowane ilustracje prezentują wiele szczegółów z życia ludzi przed stu laty, a także tych obecnych. 

Książeczka jest bardzo ciekawie pomyślana. Co druga kartka zawiera rozkładówkę, na której skrzydełkach znajdują się interesujące wiadomości związane z opisywanymi bohaterami, ich mieszkaniem, strojami czy pojazdami, jakimi poruszali się po drogach. Świetnie uzupełniają to, co mały czytelnik może przeczytać o bohaterach będących jego równolatkami. Porównanie warunków, w jakich żyło się kiedyś i dzisiaj również może być tematem wielu rozmów z dziećmi. Każdy opisywany element jest wart chwili uwagi. Na ilustracjach możemy zobaczyć takie przedmioty, jak piecyk zwany kozą czy toaletka z miednicą i dzbankiem wody. 

Współcześnie żyjące dzieci wielokrotnie dziwią się warunkom, w jakich żyli ich koledzy wiele lat temu. Że nie było bieżącej wody ani kaloryferów, a przede wszystkim, że nie wymyślono wtedy jeszcze telewizora, komputera ani Internetu. Tematów do rozmów na podstawie materiału zawartego w książeczce jest bez liku.  

Język jest prosty, a tekstu mamy niewiele. Jedyne, co można by zmienić, to rozmiar czcionki. Mogłaby być trochę większa, a wtedy nawet początkującym czytelnikom czytałoby się łatwo. 
K@sia
 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Za półką z książkami... , Blogger